Cruise BrandsCruise Brands
Forgot password?

Sıkça Sırulan Sorular

Bir Cruise gezisinden neler bekleyebilirim ?
Gemi gezisi ile uzun otobüs yolculukları yapmadan, valiz açma ve kapama derdi olmadan, en önemlisi yorgunluk yaşamadan, her gün başka bir limanda eğlenerek ve dinlenerek, konforlu bir biçimde seyahat edebilirsiniz.Paket program ücretine hemen herşey dahil edildiğinden bütçenizi sarsacak bir sürpriz ile karşılaşmazsınız. Çocuklar ile seyahat ediyorsanız keyifli ve eğlenceli, yalnız başınıza seyahat ediyorsanız dinlenebileceğiniz, bir balayı tatilinde iseniz romantik bir gezi yaparsınız.

Gemi gezileri ne kadar güvenli / sarsıntı hisseder miyim?
Tüm gemi şirketlerinde ve özellikle yeni gemiler tüm teknolojik imkanlara sahiptir ve güvenliğiniz için her türlü donanım mevcuttur. Ayrıca her 3 senede bir defa tüm gemilerin genel bakımlarının yapılması zorunludur.Gemilerin hemen hepsine stabilizörler bulunduğundan sallantıyı hissetmeniz ve denizde seyahat ettiğinizi anlmannız oldukça zordur.

Gemi gezisine her zaman çıkabilir miyim, nerelere gidebilirim?
Gemiler genel olarak mevsimlere bağlı olarak seyahat ederler ve genelde bahar ve yaz sezonu olan bölgelerde bulunurlar, bu sebeple yılın 12 ay’ı boyunca sefer halindedirler. Akdeniz’den Alaska’ya, Norveç Fiyortlarından Güney Amerika’ya, Uzakdoğu’dan Karayipler’e kadar pek çok seçenek mevcuttur ve tüm dünya denizlerinde Cruise yolcu gemileri hizmet halindedir.

Cruise gezileri kaç günlüktür ?

Genelde Türk Misafirlerimiz 7 Gece – 10 Gece arasında Cruise tatillerini tercih etmektedir. Yine gemi şirketleri ve destinasyona bağlı olarak 3 geceden 18 geceye kadar geziler bulunmaktadır. Zaman zaman dünya turu olarak nitelendirebileceğimiz geziler ise daha uzun sürelidir.

Bir Cruise seyahati kimler içindir ve yaş grubu kaçtır ?

Gemi seyahatine çıkan yolcuların yaş ortalaması 40 – 45 civarında olmakla birlikte yine sezon ve destinasyona göre değişiklik göstermektedir. Akdeniz ve Karayipler gibi sıcak rotalarda 35 yaş ortalaması , Kuzey Avrupa ve Alaska gibi daha soğuk bölgelerde 55 yaş ortalaması görülmektedir.

Hamilelik durumunda gemi seyahatine çıkılabilir mi?
Gemi şirketleri, hamileliğin 3.dönemine girmiş ya da seyahati süresi içerisinde girecek olan yolcuları kabul etmemektedir. Genelde hamile olan misafirlerimizin, doktor raporlarını yanlarında bulundurmalarını tavsiye ediyoruz.

Gemilerde sınıf veya kategori farkı var mı?
Gemi şirketleri sınıf farkı uygulamamakla birlikte her misafirinin geminin tüm olanaklarından faydalanmasını sağlar. Bazı gemi şirketlerinde Suit veya özel kategorilerde konaklayan misafirleri için özel lounge alanları bulunmaktadır. Bunun dışında misafirlerin satın aldıkları kabinlerdeki büyüklük ve koşullar farklılık gösterebilir.

Bir Cruise gezisine çıkmadan yanınızda hangi belgeleri bulundurmanız gerekiyor ?

  • Geçerli süresi olan Pasaport (En az 6 ay geçerli ve gerekiyorsa vizesi olan)
  • Programda uçuş var ise elektronik uçak bileti
  • Gemi biletiniz ve online check-in belgeniz
  • Gezi esnasından kullanmayı tercih edebileceğiniz Kredi kartlarınız
  • Valiz etiketleri

Limanda hangi evraklara ihtiyacınız olacak ?

  • Cruise voucher’ınız veya online check-in belgeniz
  • Geçerli pasaportunuz
  • Kredi kartı
  • Üzerinde kabin numaralarınız bulunan bagaj etiketi

Bir Cruise gezisine hangi kıyafetleri götürmek gerekir ?

7 gecelik bir Cruise gezisinde resmi kıyafet zorunluluğu bulunan 2 gece vardır. Hoş geldiniz ve Kaptan’ın gecesi. Bu geceler ana yemek salonunda formal kıyafetler giyilmesi istenir. Bunun dışında yine sadece ana yemek salonunda geçerli olan 2 gece yarı resmi, 3 gece ise serbest kıyafet uygulaması bulunmaktadır.

Ana yemek salonu dışında, gemilere serbest kıyafetler ile gidilmesini tavsiye ediyoruz. Mevsim koşullarına ve destinasyona göre değişmekle birlikte bir mayo, rahat spor ayakkabılar, bir şal veya yağmurluk gibi her ihtimale karşı gerekli olacak kıyafetleri yanınızda bulundurun.

Gemideki ekstra harcamalar nasıl ödenir ?
Gemilerde nakit para kullanımı yoktur. Oda kartınıza bağlanmış olan kredi kartınız ile tüm harcamalarınızı (ekstra içecekler, duty-free dükkanlarından alışveriş, spa faaliyetleri, casino ve liman gezileri) ödeyebilirsiniz. Gezinizin sonunda tarafınıza bir fatura gönderilecek ve tüm ekstra masraflarınız kredi kartınıza işlenecektir.

Kabinlerde elektrik koşulları nasıldır ?
Gemilerin kabinlerinde 220/110 volt elektriğe uyumlu prizler bulunmaktadır.

Gemilerde sigara içilebiliyor mu?
Gemilerdeki kapalı alanlarda sigara içmek yasaktır. Ancak sigara içenler için gemilerde özel alanlar mevcuttur ve genelde gemilerin havuz katında sigara içme alanları bulunmaktadır.

Gemiye biniş günü ne zaman binmem gerekir ?
Bir geminin hareket saatinden 4 saat önce gerekli işlemlerin (check-in, bagaj teslimi,bilet ve kredi kartı kayıtları, pasaport ve gümrük kontrol işlemleri gibi) tamamlanması gereklidir.

Gezi günü check-in işlemleri sabah 11:00 gibi başlar. Bu saatler gemi şirketlerine göre farklılık gösterebilir.

Valizlerim kim tarafından taşınacaktır?
Valizlerinize limanda gemi şirketinin görevlileri tarafından bagaj etiketleri takılmaktadır ve kabinlerinize teslim edilmektedir. Check-in işlemleri tamamlandıktan sonra, bagajlarınız bellboylar tarafından kabininize getirilecektir.

Gemi seyahati için rezervasyon yaptırdıktan sonra iptal edebilir miyim?
Seçmiş olduğunuz turu iptal ettirmeniz durumunda, rezervasyon yapılmış olan gemi şirketinin ve buna bağlı olarak havayolu şirketinin iptal şartnamesi uygulanır. Gemi şirketlerinin iptal koşulları ortalama gezi hareketinden 90 gün önce başladığından özellikle Gezi İptal sigortasını da kapsayan Sağlık-Kaza ve İptal sigortasını yaptırmak önemlidir. Bu durumda ödediğiniz tutarın yaklaşık %75’lik bir kısmını sigorta şirketinden iade alabilirsiniz. (Sigorta şirketlerinin istediği iptal nedenlerine uygun olduğu takdirde)